Móra Ferenc Kollégium
6726 Szeged, Hungary
Móra Ferenc Kollégium Company Information
General information
Az SZTE Móra Ferenc Szakkollégium bemutatása
A Móra Ferenc Szakkollégium a Szegedi Tudományegyetem kollégiuma, 2013 decembere óta minősített szakkollégium. Elsősorban a Bölcsészettudományi Kar és a Természettudományi és Informatikai Kar, kisebb részben az Állam- és Jogtudományi Kar illetve a Gazdaságtudományi Kar hallgatói alkotják a kollégiumi közösséget.
A Móra Kollégium közel öt évtizedes fennállása óta nagy hangsúlyt fektet arra, hogy kollégistáinak szellemi otthonul is szolgáljon, hogy feltételeket és lehetőségeket teremtsen a hallgatók szakmai továbbfejlődéséhez, sokoldalú képzéséhez, a nemzeti és az egyetemes kultúra és tudomány értékeinek közvetítéséhez.
Egy évnyi előkészítő munka, egyetemi, hallgatói vezetőkkel történő konzultációt követően kollégiumunk 2011 októberében szakkollégiummá alakult, amit 2012 tavaszán a Szegedi Egyetem szenátusi határozattal erősített meg.
A 2011-ben létrehoztuk a Móra Ferenc Hallgatói Egyesületet, amely szorosan együttműködik a szakkollégiummal, kapcsolatot tart régi kollégistákkal, közreműködik pályázatok lebonyolításában és a kurzusok finanszírozásában.
A szakmai munka szervezéséről, a kurzusrend kialakításáról, a közösségi és kulturális programokról a Szakkollégium Szakmai és Kollégiumi Bizottsága együttesen dönt.
Az elsőéveseknek kötelező kurzusokat kell felvenniük, a felsőévesek kötelező vagy szabadon választható kurzusokra, tutoriális képzésre, a Móra Akadémiára és nyelvi kurzusokra jelentkezhetnek. A kötelező és szabadon választott kurzusok a hallgatók igényei, kérései alapján szerveződnek, a Szakmai Bizottság irányításával kurzusfelelősök koordinálják, a Bizottság a tanárokkal egyeztetve határozza meg az egyes kurzusok követelményrendszerét. A Móra Akadémia kutató és tehetséggondozó műhelyeket, konferenciákat, publikálási lehetőséget, egyéni kutatásokat, TDK előkészítőt foglal magában. Mivel a kreditrendszer miatt kevesebb a lehetőség a folyamatosan együtt dolgozó szakmai kisközösségek, műhelyek létrejöttére, ezért fokozattan ügyelünk arra, hogy egyre több kutató szemináriumot, csoportos foglalkozást indítsunk. Már elsőéves hallgatóinkat az önálló kutatómunkára ösztönözzük, a Móra Akadémia I minikonferencián kell kutatásaikat bemutatniuk, és az előadások anyagát lehetőség szerint publikáljuk. A kurzusok indításánál törekedünk arra, hogy minden prioritást élvező tudományterület; (bölcsészettudomány, természettudomány, különös tekintettel a biológiára, tanárképzés, politológia és gazdaságtudomány) része legyen a kínálatnak, és a területek képviselői jelen legyenek a Szakmai Bizottságban. A tudományterületi kínálat sokszínűsége és a nagy létszám ellenére előnyünkre válik, hogy a szakkollégiumba 2-3-szoros a túljelentkezés, a Móra Szakkollégiumba való bejutásnak, a szakkollégiumi tagságnak komoly presztizse van a szegedi egyetemisták körében. Szemeszterenként 15-18 kurzust hirdetünk, és igény szerint 6-8 nyelvkurzust is indítunk.
.A kurzusok mellett vitaestek, kerekasztal beszélgetések, konferenciák biztosítják, hogy a hallgatók az értelmiségi szocializáció és a társadalmi érzékenység felé is nyitottak legyenek. Az SZTE számos tanszékével, TDK csoportjával együttműködünk előadások, vitaestek közös szervezésében, és az MTA Akadémiai Bizottságaival is (Szegedi Biológia Központ, Történettudományi Intézet, HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum) az elmúlt évben sor került a szakmai, tudományos együttműködés kialakítása. 2013 decemberében nagyszabású konferenciát szerveztünk az SZTE Tehetségpont közreműködésével, a konferencia előadásaiból 2014 júniusában egy 300 oldalas tanulmánykötetet jelentettünk meg.
2014 februárjában Választások 2014 témakörben országos konferenciát rendeztünk, az ismert előadók (Paczolay Péter az Alkotmánybíróság elnöke, Fodor Csaba, Szomszéd Orsolya Nézőpont Intézet munkatársai) mellett szakkollégistáink, és a meghívott szakkollégiumok (Bibó, Biztonságpolitikai, Magyary) hallgatói is bemutathatták kutatásaikat.
2014 őszén hagyományteremtő szándékkal szerveztük meg az I Móra Akadémia Országos Bölcsész Konferenciánkat, ahol két helyszínen 29 előadás hangzott el, az előadók közel fele külső (Kerényi Szentágothai, Mérei) szakkollégiumot képviselt. A konferencia előadásaiból 2015 júniusában szakmai kiadvány jelentetünk meg. 2015. március 6-án a szakkollégium Közgazdász Tagozata szervezi meg országos konferenciáját, amelynek előadásaiból szintén kötet készül
A tehetséggondozás és a középiskolákkal való kapcsolattartás prioritást élvez a szakkollégium programjaiban. 2013 és 2014 nyarán középiskolásoknak tehetséggondozó nyári tábort szerveztünk az SZTE Gazdaságtudományi Karral, ahol a szakmai és közösségi programjaink mellett nemcsak szakkollégiumunkat, hanem a szakkollégiumi mozgalmat is bemutattuk a leendő egyetemistáknak. 2015. július végén az SZTE-re felvett hallgatóknak szakkollégiumi nyílt napot tartunk..
A Szakkollégium rendkívül gazdag, egyetem és város szerte is elismert kulturális programkínálattal rendelkezik, (könnyű és komolyzenei estek, Kollégiumi Ki Mit Tud, Öntevékeny Csoportok Éjszakája, Advent, Karácsony, Kollégisták borai bormustra és borkóstoló, Farsang, Kollégiumi Napok, Végzős Hallgatók Búcsúztatója, Kollégiumi Gólyatábor, Móra Kollégium Tortája tortasütő verseny, Haloween Party és tökfaragó verseny, Móra Pálinkamustra, Mikulás) és öntevékeny csoportjaink (énekkar, kollégiumi újság, stúdió, kollégiumi rádió, rajzkör, kollégiumi színpad, néptánc, sakk) is lehetőséget biztosítanak szakkollégistáinknak a kulturált kikapcsolódásra. A Szakkollégium tagjainak kiváló gyakorlóterepet jelent, hogy közösségi és kulturális programszervezésben, sportrendezvények lebonyolításában, filmklubok összeállításában, öntevékeny csoportok alakításában és vezetésében olyan tapasztalatokra tehetnek szert, melyeket későbbi pályájukon is kamatoztathatnak
A szakkollégiummá alakulást követően aktívan bekapcsolódtunk a szakkollégiumi mozgalomba, szakkollégiumi találkozókon, NYATA-n képviseltettük magunkat. Kapcsolatot építettünk ki a Simonyi Szakkollégiummal, vendégül láttuk a Rajk, a Bibó, a Kerényi, a Kerpely és a Biztonságpolitikai Szakkollégiumot, a Szexi közgazdaságtan sorozat szegedi vendéglátói, a Rajk Szakkollégiummal közösen megvalósítói voltunk. Bekapcsolódtunk a szakkollégiumi reformot előkészítő szakmai csoportok munkájába, részt vettünk a Rajk Szakkollégium lakitelki összejövetelén, és reményeink szerint 2015-ben Interkollnak és szakkollégiumi találkozónak is helyet adhatunk.
A tehetségondozás és a szakmai munka koordinálásában a szakkollégium vezetése (igazgató, tanár, kollégiumi bizottság) mellett seniorok, a Szakmai Bizottság tagjai, kurzusfelelősök és mentorok működnek közre, az ő feladatuk a kurzusok szervezése, konferenciák, tehetséggondozó programok előkészítése, és a szakkollégistákra vonatkozó kötelezettségek meghatározása és ellenőrzése.
Infrastrukturális adottságaink megfelelőek. Rendelkezünk egy 120 fős nagy előadóteremmel, 15 fő befogadására alkalmas szakelőadóval, 3 szakszemináriumi teremmel, filmklubok számára kis mozi teremmel, folyóirat olvasóval (ahol a Magyarországon megjelenő, szinte valamennyi társadalomtudománnyal foglalkozó szakfolyóirat megtalálható), önálló rádió és videó stúdióval, valamint egy 12 ezer kötetes, szisztematikusan fejlesztett, szakszerűen működtetett szakkollégiumi könyvtárral.
Szeged, Közép fasor 31-33. Szeged
- Opening hours
-
Monday:00:00 - 23:59Tuesday:00:00 - 23:59Wednesday:00:00 - 23:59Thursday:00:00 - 23:59Friday:00:00 - 23:59Saturday:00:00 - 23:59Sunday:00:00 - 23:59
- Parking
- The company has a parking lot.
- Phone number
- +3662544101
- Linki
- Social Accounts
- Keywords
- student dormitory
Móra Ferenc Kollégium Reviews & Ratings
How do you rate this company?
Are you the owner of this company? If so, do not lose the opportunity to update your company's profile, add products, offers and higher position in search engines.